MedicijnenIbuprofen

Ibuprofen | ibuprofen

Werkzame stof: ibuprofen


Onderstaande tekst gaat over de werkzame stof ibuprofen.

MedicijnenIbuprofen

Ibuprofen

Werkzame stof: ibuprofen


Onderstaande tekst gaat over de werkzame stof ibuprofen.

Belangrijkste zakenWaarbij gebruik ik het?Mogelijke bijwerkingenHoe gebruik ik dit?Een keer vergeten, wat nu?Mag ik autorijden, alcohol drinken, alles eten?Gebruik met andere medicijnenGebruik bij zwangerschap of borstvoedingGebruik bij slechte nieren of leverGebruik bij ernstig overgewicht of na maagverkleiningMag ik zomaar stoppen?Onder welke namen verkrijgbaar?Heb ik een recept nodig?

Mededeling over pijnstillers bij het coronavirus

In verschillende media staan berichten dat ibuprofen (een NSAID) de klachten van het coronavirus erger kan maken. Dit heeft bijvoorbeeld gestaan in de Lancet, een medisch tijdschrift. Voor zover we nu weten, is dit niet zo. Er moet nog verder onderzoek gedaan worden of dit echt zo is. En hoe het zit met andere NSAID's, zoals diclofenac en naproxen. Wel kunnen NSAID's vervelende bijwerkingen geven, ook als u geen corona heeft. Heeft u een pijnstiller nodig? Dan is paracetamol een veiligere en betere keus. Zeker als u een hart- of vaatziekte heeft, of problemen met uw maag- of darmen. Vraag uw apotheker om advies.

    • Ibuprofen stilt pijn, remt ontstekingen en verlaagt koorts.
    • Bij verschillende soorten pijn en ontstekingen van gewrichten, zoals bij jicht, reumatoïde artritis of de ziekte van Bechterew. Maar ook bij pijn bij artrose (dunner kraakbeen in uw gewricht), hoofdpijn, migraine, menstruatieklachten, spierpijn, griep en verkoudheid.
    • Neem dit medicijn niet vaker dan 4 keer per dag. Kijk voor de juiste dosering op het etiket of in de bijsluiter.
    • Gebruikt u dit medicijn tegen koorts? Neem het dan niet langer dan 3 dagen. Gebruikt u het tegen pijn? Neem het dan niet langer dan 5 dagen. Blijft u klachten houden? Neem dan contact op met uw arts.
    • Gebruikt u ibuprofen lang achter elkaar tegen hoofdpijn? Dan kan dit de hoofdpijn juist erger maken.
    • Gewone tabletten, capsules, drank en korrels werken na 30 tot 60 minuten. De werking houdt 8 uur aan. Vertraagde-afgiftetabletten en zetpillen werken na 2-3 uur, ongeveer 12 uur lang.
    • Let op: kans op maag- en darmzweren en bloedingen. Bent u ouder dan 70 jaar, heeft u eerder een maag- of darmzweer gehad of gebruikt u bloedverdunners? Dan heeft u medicijnen nodig die de maag beschermen. Vraag hiernaar bij uw arts of apotheker.
    • Veel wisselwerkingen met andere medicijnen. Vraag uw apotheker of u ibuprofen veilig kunt gebruiken met uw andere medicijnen, ook als u die zonder recept heeft gekocht.
    • Let op met alcohol. Door alcohol te drinken heeft u meer kans op klachten van de maag.
    • Bent u zwanger of wilt u zwanger worden? Vraag aan uw arts of u dit medicijn mag gebruiken. Dit medicijn kan slecht zijn voor de baby. NIET gebruiken bij pijn in de laatste 3 maanden van uw zwangerschap.
    Apotheek.nl logo
    Johan te Biesebeek
    Openbaar apotheker
    • Ibuprofen is een ontstekingsremmende pijnstiller. Dit soort pijnstillers wordt ook wel NSAID genoemd. Het werkt pijnstillend, ontstekingsremmend en koortsverlagend.

      Het is te gebruiken bij pijn waarbij ook sprake is van een ontsteking, zoals bij gewrichtspijn, reumatoïde artritis, ziekte van Bechterew en jicht. Bovendien bij migraine, hoofdpijn en menstruatieklachten, zoals abnormaal vaginaal bloedverlies. Het wordt soms ook gebruikt bij artrose, spierpijn en klachten door griep of verkoudheid.

      • Pijn bestaat in verschillende vormen. Pijn kan komen door een beschadiging in uw lichaam of als iets niet werkt zoals het hoort. De zenuwen in het beschadigde lichaamsdeel geven een seintje naar uw hersenen en u voelt pijn. Soms heeft pijn geen duidelijke oorzaak en weten we niet waar de pijn vandaan komt.

        Behandeling
        In de meeste gevallen is paracetamol de veiligste manier om pijn te bestrijden. Dit heeft de minste bijwerkingen en werkt meestal goed. In sommige gevallen werkt een ontstekingremmende pijnstiller, zoals ibuprofen, beter. Bijvoorbeeld bij ontstekingen of wanneer u last heeft van pijnlijke zwellingen na een operatie of tandheelkundige ingreep.

        Werking
        Ibuprofen verhindert dat het pijnsignaal aan de hersenen doorgegeven wordt. Bovendien remt het ontstekingen, waardoor pijn, zwelling en roodheid verminderen.

        Het pijnstillende effect begint na een 0.5 tot 1 uur. Deze werking houdt ongeveer 8 uur aan. De tabletten met vertraagde afgifte werken binnen 2 tot 3 uur. De werking houdt wel langer aan, namelijk ongeveer 12 uur.

        • Verschijnselen
          Aan en rond de gewrichten bevinden zich spieren, pezen, peesschedes, gewrichtsvliezen en slijmbeurzen. Deze kunnen beschadigen en daardoor ontsteken en dat veroorzaakt pijn, zwelling en roodheid rond een gewricht.

          Voorbeelden hiervan zijn slijmbeursontsteking, tenniselleboog, carpaletunnelsyndroom in de pols en RSI-klachten.

          De klachten ontstaan meestal doordat u het gewricht overbelast of doordat het gewricht in een onnatuurlijke richting wordt gedraaid. Zoals bij een verzwikking. Ook ontstaan de klachten door kneuzingen.

          Behandeling
          Vermijd bewegingen die pijn doen. Soms is het nodig het lichaamsdeel tijdens wat hoger te leggen. Bij een kneuzing of verzwikking het gewricht meteen koelen met ijs. U kunt het gewricht ook met een drukverband beschermen, zodat u niet opnieuw een onnatuurlijke beweging maakt.

          Heeft u veel last van de pijn, dan is paracetamol het veiligste medicijn. Werkt paracetamol onvoldoende dan kan de arts ibuprofen voorschrijven.

          Werking
          Dit medicijn remt de ontsteking, hierdoor verminderen de roodheid, zwelling en pijn.

          Het pijnstillende effect begint een na een half tot een uur en houdt 8 uur aan. De tabletten met vertraagde afgifte werken binnen twee tot drie uur. De werking houdt wel langer namelijk ongeveer twaalf uur. De roodheid en zwelling zullen na een aantal dagen tot een week minder worden.

          • Verschijnselen
            Reumatoïde artritis is een ontsteking van de gewrichten. Het geeft pijn, stijfheid en zwelling in de gewrichten van bijvoorbeeld handen, polsen, enkels of voeten. Meestal zijn de verschijnselen zowel links als rechts in dezelfde gewrichten aanwezig.

            Door de ontsteking wordt het gewricht dik en gevoelig, soms ook warm. Op den duur raken de gewrichten beschadigd.

            Behandeling
            Zodra duidelijk is dat er sprake is van reumatoïde artritis schrijft de arts speciale medicijnen voor, de DMARD's. Deze medicijnen gaan de oorzaak van de gewrichtsontsteking tegen.

            Het effect van een DMARD is niet meteen te merken, maar pas na enkele weken. In de tussentijd kan de arts ibuprofen voorschrijven tegen de ontsteking en pijn. Ook later, tijdens het gebruik van een DMARD, kunt u bij pijn tijdelijk of af en toe ibuprofen gebruiken.

            Vaak is nog niet meteen duidelijk of er echt sprake is van reumatoïde artritis. In dat geval zal de arts eerst een ontstekingsremmende pijnstiller voorschrijven, zoals ibuprofen. Als dat onvoldoende helpt, zal de arts doorverwijzen naar een reumatoloog.

            Werking
            Dit medicijn remt de ontsteking, hierdoor verminderen de roodheid, zwelling en pijn.

            Het pijnstillende effect begint na een half tot één uur. Deze werking houdt ongeveer 8 uur aan. De tabletten met vertraagde afgifte werken binnen twee tot drie uur. De werking houdt wel langer namelijk ongeveer twaalf uur. De roodheid en zwelling zullen na een aantal dagen tot een week minder worden.

            • Verschijnselen
              De ziekte van Bechterew (spondylitis ankylopoetica) is een ontsteking van de gewrichten van bekken en wervelkolom. Het is een reumatische aandoening.

              Bij de ziekte van Bechterew heeft u onder andere last van pijn en stijfheid in de onderrug. Met name ’s ochtends na het opstaan of als men enige tijd heeft gezeten. Door beweging trekt de pijn weer weg. Door vermoeidheid kan de pijn in de loop van de dag weer opzetten.

              Behandeling
              De ziekte van Bechterew wordt zo snel mogelijk behandeld met medicijnen die de voortgang van deze ziekte afremmen en de pijn verminderen. Meestal krijgt u eerst een ontstekingsremmende pijnstiller, zoals ibuprofen.

              Als dat de ziekte onvoldoende afremt, kan uw arts speciale medicijnen voorschrijven, meestal is dit sulfasalazine. Dit medicijn gaat de oorzaak van de gewrichtsontsteking tegen. Het effect van sulfasalazine is niet meteen te merken, maar pas na enkele weken. In de tussentijd kan de arts ibuprofen voorschrijven tegen de ontsteking en pijn.

              Werking
              Dit medicijn remt de ontsteking, hierdoor verminderen de roodheid, zwelling en pijn.

              Het pijnstillende effect begint na een half tot één uur. Deze werking houdt ongeveer 8 uur aan. De tabletten met vertraagde afgifte werken binnen twee tot drie uur. De werking houdt wel langer namelijk ongeveer twaalf uur. De roodheid en zwelling zullen na een aantal dagen tot een week minder worden.

              • Verschijnselen
                Jicht is een plotselinge ontsteking van een gewricht. Het gewricht wordt rood, gezwollen, warm en erg pijnlijk bij bewegen. De ontsteking ontstaat door neerslag van kristallen van urinezuur in het gewricht.

                Jicht komt meestal voor in een gewricht van de grote teen, soms van de voet, enkel, knie, of pols.

                Oorzaak
                Een jichtaanval kan veel oorzaken hebben. Bijvoorbeeld door de voeding (zoals veel vlees, of alcohol), nierziekten, gebruik van sommige medicijnen (bijvoorbeeld plaspillen of cytostatica) of na een operatie of verstuiking.

                Behandeling
                De ontsteking geneest binnen één tot drie weken. U kunt de pijn verzachten door rust te nemen en het gewricht te koelen. Tegen de pijn, roodheid en zwelling schrijven artsen meestal een ontstekingsremmende pijnstiller voor, zoals ibuprofen.

                Heeft u vaker een aanval? Dan kan de arts u medicijnen voorschrijven om aanvallen te voorkomen. In het begin is de kans op een aanval hierdoor juist toegenomen. Behalve dit medicijn kan de arts u de eerste maanden ibuprofen voorschrijven tegen de verschijnselen van deze aanvallen.

                Effect
                Dit medicijn remt de ontsteking, hierdoor verminderen de roodheid, zwelling en pijn. De pijn vermindert binnen een dag voor het grootste deel. De roodheid en zwelling zullen na een aantal dagen tot een week minder worden.

                • Verschijnselen
                  Migraine is een speciale vorm van hoofdpijn. Er is dan sprake van bonzende hoofdpijn, meestal aan één kant van het hoofd. Ook zijn mensen met migraine vaak misselijk en overgevoelig voor licht en geluid.

                  Oorzaak
                  Waarom de een zelden een aanval heeft en de ander heel vaak, is ook niet bekend. Soms ontstaat een aanval na stress, bij weersveranderingen, fel licht of schitteringen. Ook kunnen bepaalde voedingsmiddelen een aanval uitlokken, zoals de zoetstof aspartaam, en rode wijn.

                  Ook kunnen sommige hart-vaatmedicijnen migraine veroorzaken. Vrouwen hebben soms aanvallen rond de menstruatie. Tijdens de zwangerschap en na de overgang komen de aanvallen in het algemeen minder vaak.

                  Behandeling
                  De klachten van een migraine-aanval zijn meestal goed te bestrijden met paracetamol in combinatie met een medicijn tegen misselijkheid. Als paracetamol niet voldoende werkt, kan de arts ibuprofen voorschrijven, ook in combinatie met een medicijn tegen misselijkheid.

                  Effect
                  Ibuprofen werkt pijnstillend binnen een uur na inname. Het effect houdt ongeveer 8 uur aan.

                  • Vrouwen kunnen door schommelingen in de hormoonspiegel last krijgen van hoofdpijn. Bij voorbeeld tijdens de stopweek van de anticonceptiepil, in de overgang of rond de menstruatie.

                    Probeer de oorzaak van de hoofdpijn te vinden en bijvoorbeeld rust te nemen.

                    Behandeling
                    De beste pijnstiller bij de meeste vormen van hoofdpijn is paracetamol. Dit medicijn wordt meestal goed verdragen, ook door mensen met maagklachten. Als paracetamol niet voldoende helpt kunt u ibuprofen gebruiken.

                    Het pijnstillende effect begint na een half tot een uur. Het effect houdt ongeveer 8 uur aan.

                    • Verschijnselen
                      De menstruatie kan pijnlijke steken of kramp in de onderbuik geven. Soms ontstaat ook een doffe pijn in de rug en spierpijn. Menstruatiepijn duurt enkele uren tot enkele dagen. Bij sommige vrouwen is de pijn zo sterk dat ze hun normale activiteiten niet kunnen voortzetten.

                      Vrouwen kunnen Bovendien last hebben van erg veel bloedverlies tijdens de menstruatie. Ook hebben sommige vrouwen rond de menstruatie hoofdpijn of migraine-aanvallen.

                      Behandeling
                      Om klachten tijdens de menstruatie te verlichten kunt u: rustig aan doen en zorgen voor ontspanning, een warme kruik op uw buik of onderrug leggen, een warm bad nemen of de onderrug (laten) masseren.

                      Als bovenstaande oplossingen onvoldoende helpen, kunt u ibuprofen gebruiken. Als u snel last heeft van uw maag, kunt u een middel met paracetamol gebruiken. Dit werkt vooral goed bij lichte menstruatiepijn.

                      Als de klachten op lange termijn blijven bestaan, ga dan naar de huisarts. Die kan de anticonceptiepil voorschrijven, dit helpt vaak tegen menstruatieklachten.

                      Effect
                      Ibuprofen vermindert de baarmoederkrampen en de pijn, zoals buikpijn en hoofdpijn. Ook de hoeveelheid bloedverlies kan door ibuprofen afnemen.

                      Buikkrampen en pijn verminderen binnen één uur. Het effect houdt ongeveer 8 uur aan. De tabletten met vertraagde afgifte werken binnen twee tot drie uur. De werking houdt wel langer namelijk ongeveer twaalf uur.

                      • Verschijnselen
                        Sommige vrouwen verliezen erg veel bloed tijdens de menstruatie. Dit komt vooral voor bij jonge meisjes en bij vrouwen vlak voor de overgang. Hierdoor hebben zij kans op bloedarmoede. Als dat het geval is, is het nuttig de hoeveelheid bloedverlies te beperken.

                        Behandeling
                        De arts zal onderzoeken wat de oorzaak van het overmatige bloedverlies is en de behandeling hierop afstemmen. Soms is er geen duidelijke oorzaak te vinden. Vaak adviseert de arts in dat geval om een anticonceptiepil of hormoonspiraaltje te gebruiken. Hierdoor neemt het bloedverlies meestal af.

                        Als de anticonceptiepil niet gewenst is, kan de arts bijvoorbeeld een ontstekingsremmende pijnstiller adviseren, zoals ibuprofen. Een ontstekingsremmende pijnstiller is ook nuttig voor eventuele menstruatiepijn.

                        Werking
                        Ibuprofen vermindert de hoeveelheid bloedverlies met ongeveer een kwart. Bovendien gaat het eventuele menstruatiepijn tegen. Het effect op de hoeveelheid bloedverlies merkt u dezelfde of de volgende dag.

                        • Verschijnselen
                          Artrose is een aandoening van het kraakbeen in een gewricht. Het kraakbeen bekleedt de botuiteinden in het gewricht. Bij artrose is het kraakbeen aangetast, meestal in de heup of knie.

                          Dit veroorzaakt pijn en stijfheid. Hierdoor kunt u moeite hebben met bewegen en problemen hebben met slapen. De klachten kunnen verdwijnen of af en toe terugkomen.

                          Behandeling
                          De klachten kunnen verminderen door het pijnlijke gewricht te bewegen en de spieren te trainen. Maar voorkom wel overbelasting van het gewricht.

                          Bij pijn is paracetamol de beste keus. Dit heeft de minste bijwerkingen en werkt meestal even goed als ibuprofen. Werkt paracetamol na twee weken onvoldoende dan kan de arts bovendien ibuprofen voorschrijven.

                          Werking
                          Het pijnstillende effect begint na een half tot één uur. Deze werking houdt ongeveer 8 uur aan. De tabletten met vertraagde afgifte werken binnen twee tot drie uur. De werking houdt wel langer namelijk ongeveer twaalf uur.

                          • Verschijnselen en oorzaken
                            Verkrampte spieren zijn pijnlijk en belemmeren u bij uw bewegingen en uw houding. Meestal zit de pijn in de nek, schouders of rug.

                            Spierpijn kan bijvoorbeeld ontstaan door verkramping, virusinfecties, kneuzingen, spierscheurtjes of overbelasting.

                            Behandeling
                            Spierpijn gaat meestal binnen enkele dagen vanzelf over. Raadpleeg de huisarts wanneer de pijn na één tot twee weken nog aanwezig is. Meestal helpt het de spieren te bewegen, ze te masseren, warm te houden of op te warmen met bijvoorbeeld een warm bad of een warme douche.

                            Bij spierpijn in de benen of rug kunt u lang staan beter vermijden. Helpt dit niet en heeft u veel last van de pijn, dan is paracetamol het veiligste medicijn tegen spierpijn. Het geeft geen maagklachten.

                            Als paracetamol onvoldoende werkt, kan de arts eventueel ibuprofen voorschrijven gebruiken, maar dit geeft meer bijwerkingen.

                            • Verschijnselen
                              Griep is een infectie met het griepvirus. U heeft pijn en hoge koorts. Koorts is een reactie van het lichaam op de virusinfecties. De temperatuur kan dan al gauw oplopen tot rond de 40 °C. Waarschijnlijk helpt koorts de infectie te bestrijden. Zodra het lichaam de ziekte de baas is, zakt de koorts weer. Meestal is dit na drie tot vijf dagen het geval.

                              Verder kunt u last hebben van een plotseling rillerig gevoel, spierpijn, keelpijn, hoesten, hoofdpijn, verstopte neus en niezen. Door infectie van de neusholte kunt u last krijgen van bijholteontsteking. Dit geeft pijn in het voorhoofd en rond de ogen, vooral bij het bukken.

                              Behandeling
                              Griep gaat in de meeste gevallen vanzelf weer over. Een temperatuur tot 40 ºC hoeft u meestal niet te behandelen.

                              Voelt u zich door de koorts erg beroerd of heeft u veel last van keelpijn, hoofdpijn en spierpijn? Dan is paracetamol het veiligste medicijn. Het geeft geen maagklachten. Eventueel kunt u ibuprofen gebruiken, maar dit heeft meer bijwerkingen en werkt bij griep niet beter dan paracetamol. U wordt niet eerder beter van deze koortsverlagende pijnstillers.

                              Werking
                              Ibuprofen verlaagt de koorts en vermindert spierpijn, hoofdpijn, keelpijn en pijn door bijholteontsteking.

                              Het pijnstillende effect begint na een half tot een uur. Het effect houdt ongeveer 8 uur aan. De koorts zal binnen één uur na gebruik dalen. De koortsverlagende werking houdt ongeveer zeven uur aan.

                              • Bij verkoudheid zijn de luchtwegen geïnfecteerd met een verkoudheidsvirus. Door infectie van de neusholte kunt u last krijgen van bijholteontsteking. Dit geeft pijn in het voorhoofd en rond de ogen, vooral bij het bukken. Infectie van de keel veroorzaakt keelpijn.

                                Behandeling
                                Paracetamol is het veiligste medicijn tegen pijn door verkoudheid. Het geeft geen maagklachten. Eventueel kunt u ibuprofen gebruiken, maar dit heeft meer bijwerkingen en werkt bij pijn door verkoudheid niet beter dan paracetamol.

                                Werking
                                Ibuprofen vermindert pijn, zoals keelpijn en pijn door bijholteontsteking.
                                Dit effect begint na een half tot één uur. Deze werking houdt ongeveer 8 uur aan.

                              • Behalve het gewenste effect kan dit medicijn bijwerkingen geven.

                                De belangrijkste bijwerkingen zijn de volgende:

                                Zelden (bij 1 tot 10 op de 100 mensen)

                                • Maagklachten, zoals maagirritatie, buikpijn, misselijk zijn, overgeven, vol gevoel, gebrek aan eetlust, boeren en zuurbranden.

                                  U heeft hier minder kans op als u dit medicijn inneemt met wat voedsel en een glas water of melk. Gebruik geen alcohol of andere voedingsmiddelen die de maag irriteren, zoals scherpe kruiden. De bijwerkingen op maag en darmen kunnen ook optreden bij zetpillen. Het medicijn komt dan namelijk via de bloedbaan ook bij de maagwand terecht.

                                  Heeft u last van slokdarmontsteking door opkomend maagzuur? De klachten kunnen verergeren. Neem contact op met uw arts als u merkt dat de klachten erger worden.

                                  Mensen boven de 70 jaar hebben meer kans op bijwerkingen door dit medicijn. Artsen schrijven daarom meestal ook een maagbeschermer voor. Ook als u dit medicijn maar enkele dagen zal gebruiken.

                                • Darmklachten, zoals diarree, verstopping en veel winden laten.

                                  Heeft u een chronische darmontsteking, zoals de ziekte van Crohn of colitis ulcerosa? Dit medicijn kan de klachten erger maken. Bespreek met uw arts of dit medicijn voor u geschikt is. Meestal schrijft uw arts behalve dit medicijn ook een maagbeschermend medicijn voor. Ook als u dit medicijn maar enkele dagen zal gebruiken.

                                • Hoofdpijn

                                  Dit gaat meestal over als u gewend bent geraakt aan dit medicijn. Gebruikt u dit medicijn tegen hoofdpijn en gebruikt u het meer dagen wel dan niet? Dan heeft u veel kans op medicijnafhankelijke hoofdpijn. De hoofdpijn ontstaat dan door dit medicijn. Mensen die tegen die hoofdpijn dan dit medicijn weer slikken, kunnen er op die manier afhankelijk van worden.

                                • Draaierigheid en duizelingen.

                                   Dit gaat meestal over als u gewend bent geraakt aan dit medicijn.

                                • Moe zijn

                                Zeer zelden (bij minder dan 1 op de 100 mensen)

                                • Bij het bruisgranulaat (poeder): branderig gevoel in de mond of keel.

                                • Bij gebruik van zetpillen: jeuk of irritatie aan de anus en diarree.

                                • Een maag- of darmzweer of andere ernstige beschadiging van maag, darmen of slokdarm

                                  U merkt dat aan zeurende pijn in de bovenbuik, ernstige maagpijn of pijn achter borstbeen. Door deze beschadigingen kunnen bloedingen in maag en darmen ontstaan. Dit merkt u aan bloederige diarree of zwarte, teerachtige ontlasting. Stop dan met het gebruik en neem contact op met een arts. Bij een maagbloeding kan het voorkomen dat u bloed overgeeft. Neem dan onmiddellijk contact op met een arts.

                                  Heeft u ooit een maag- of darmzweer gehad, of een andere ernstige maag- of darmaandoening, zoals een maag- of darmbloeding? U heeft dan meer kans op bijwerkingen op maag en darmen. Bespreek met uw arts of dit medicijn voor u geschikt is. Mogelijk schrijft uw arts behalve dit medicijn ook een maagbeschermend medicijn voor. Ook als u dit medicijn maar enkele dagen zal gebruiken.

                                • Als u een vernauwing van de slokdarm (slokdarmstenose) heeft: gebruik liever geen tablet, dragee of capsule. 

                                  De tablet, dragee of capsule geeft meer kans op schade aan de slokdarm. Een bruistablet of smelttablet kunt u wel gebruiken. Ook kunt een bruisgranulaat (poeder), zetpil of drank gebruiken. Overleg hierover met uw arts.

                                • Als u een bloedstollingsziekte heeft: u heeft meer kans op bloedingen. 

                                  Overleg met uw arts of apotheker voor u dit medicijn gaat gebruiken.

                                • Ontstekingen in de mondholte en op de tong.

                                • Oorsuizen of slechter horen.

                                  Neem bij deze verschijnselen contact op met uw arts.

                                • Wazig zien of dubbelzien

                                  Dit gaat meestal over als u gewend bent geraakt aan dit medicijn.

                                • Dikke enkels of polsen door vasthouden van vocht in armen en benen (oedeem). Benauwd zijn door vochtophoping in de longen.

                                  Vooral mensen met hartfalen kunnen hier last van krijgen. Overleg met uw arts als meer benauwd bent en uw enkels of polsen dikker worden.

                                • Haaruitval

                                • Psychische klachten, zoals slaperig zijn, nachtmerries, niet kunnen slapen, onrustig zijn, opgewonden zijn, in de war zijn, problemen met uw geheugen, zenuwachtig zijn, angstig zijn, somber zijn en dingen zien, voelen of horen die er niet zijn (hallucinaties).

                                • Huiduitslag met jeuk. Zeer zelden huiduitslag door allergie.

                                  De uitslag kan zeer zelden erger worden of ontstaan door fel zonlicht of UV-licht van zonnebanken.

                                • Overgevoeligheid

                                  Overgevoeligheid voor dit medicijn kan zich uiten in huiduitslag met galbulten en jeuk. Raadpleeg dan uw arts.

                                  Zeer zelden kan een ernstige uitslag ontstaan met koorts, rode vlekken, bultjes met pus of blaren. Een ernstige overgevoeligheid kan zich ook uiten in benauwdheid of een opgezwollen gezicht. Stop in deze gevallen met dit medicijn en waarschuw meteen een arts of ga naar de Eerstehulpdienst.

                                  In beide gevallen mag u dit medicijn daarna niet meer gebruiken. Geef daarom door aan de apotheker dat u overgevoelig bent voor ibuprofen. Het apotheekteam kan er dan op letten dat u dit medicijn of een andere ontstekingsremmende pijnstiller niet opnieuw krijgt.

                                  Mensen met astma blijken vaker overgevoelig voor dit medicijn. Dat kan zich uiten in een plotselinge benauwdheidsaanval. Gebruik dit medicijn dan niet meer. Heeft u eerder een benauwdheidsaanval gekregen na gebruik van een ontstekingsremmende pijnstiller? Gebruik dit medicijn dan niet, maar neem contact op met uw arts.

                                • Als u psoriasis heeft, een huidziekte waarbij de huid rood is en droog met schilfers: u kunt meer last krijgen van deze ziekte.

                                  Neem contact op met uw arts als u last heeft van rode schilferende of glanzende plekken op de huid, beschadigingen van de huid, jeuk, putjes in de nagels en gewrichtsklachten.

                                • Beschadiging van de nieren. Dit merkt u bijvoorbeeld aan dikke enkels en voeten.

                                  Neem contact op met uw arts of apotheker als dit optreedt.

                                • Bloedafwijkingen, ontsteking van de alvleesklier of leverontsteking. U merkt dit aan plotselinge hevige pijn in bovenbuik, geelzucht, onverklaarbare blauwe plekken, extreem moe zijn, keelpijn met koorts en blaren in de mond

                                  Raadpleeg uw arts als u een of meer van deze verschijnselen heeft. Overleg ook met uw arts als u al last heeft van uw alvleesklier. De klachten kunnen erger worden.

                                • Als u dit medicijn meerdere weken of in hoge doseringen gebruikt: 
                                  Hart- en vaatproblemen, zoals meer kans op een hartaanval of beroerte. 

                                  De kans op hart- en vaatproblemen is groter bij: mensen met angina pectoris (hartkramp), een hoge bloeddruk, een te hoog cholesterol, diabetes, etalagebenen, een vernauwing of afsluiting van de beenslagader, mensen die roken en mensen die al eerder een aandoening hebben gehad aan hart of vaten, zoals een hartaanval, herseninfarct of trombose. Overleg in deze gevallen met uw arts voor u dit medicijn meerdere weken of in een hoge dosering gaat gebruiken.

                                • Heeft u angina pectoris (hartkramp)? Gebruik dit medicijn alleen in overleg met uw arts. Neem meteen contact op met uw arts als uw klachten erger worden.


                                Neem contact op met uw apotheker of arts als u te veel last heeft van deze of andere bijwerkingen waar u zich zorgen over maakt.


                                Heeft u last van een bijwerking? Meld dit dan bij het bijwerkingencentrum lareb. Hier worden alle meldingen over bijwerkingen van medicijnen in Nederland verzameld. Ik wil een bijwerking melden

                                • Regelmatig: bij meer dan 30 op de 100 mensen
                                  Soms: bij 10 tot 30 op de 100 mensen
                                  Zelden: bij 1 tot 10 op de 100 mensen
                                  Zeer zelden: bij minder dan 1 op de 100 mensen
                                  • Kijk voor de juiste dosering altijd op het etiket van de apotheek of in de bijsluiter.

                                    Hoe?

                                    • Tabletten of dragees. Innemen met een half glas water.
                                    • Met vloeistof gevulde capsules (liquid). Zonder te kauwen, dus heel doorslikken met een half glas water.
                                    • Kauwcapsules. De capsule goed fijnkauwen en daarna doorslikken.
                                    • Tabletten met vertraagde afgifte (te herkennen aan Retard, MGA of MVA): Heel doorslikken met een half glas water. De tabletten niet kauwen of fijnmaken, omdat dan onbedoeld al het werkzame bestanddeel tegelijk vrijkomt. De tabletten zijn zo gemaakt, dat ze langzaam oplossen, waardoor ze minder bijwerkingen geven en langer werken.
                                    • Bruisgranulaat (poeder) of bruistabletten. Doe het poeder of de tablet in een half glas water. Wacht even tot het bruisen is gestopt en en drink het glas leeg. Spoel het glas daarna na met een beetje water en drink dat ook op.
                                    • Smelttabletten. In de mond laten smelten en daarna doorslikken met een half glas water.
                                    • Drank. Omschudden voor gebruik. Gebruik voor het afmeten van de juiste hoeveelheid een maatbekertje, maatlepel of doseerspuitje.
                                    • Zetpillen. De zetpil in de anus inbrengen. Het maakt daarbij niet zo veel uit of u de zetpil met de punt naar voren of met de stompe kant naar voren inbrengt. U kunt de zetpil met een beetje water bevochtigen. Hierdoor kunt u hem wat makkelijker inbrengen. De natuurlijke reflex om de zetpil uit te poepen verdwijnt zodra de zetpil is gesmolten (na ongeveer één minuut).
                                    • Infuus. Het infuus wordt klaargemaakt door een verpleegkundige of een arts.

                                    Wanneer?

                                    • Als u snel effect wilt op een lege maag innemen.
                                    • Heeft u snel last van uw maag of gebruikt u dit medicijn continu? Neem het dan tijdens of na het eten. U vermindert hierdoor de bijwerkingen op de maag. Bij zetpillen maakt dit niet uit.
                                    • Bij chronische pijnklachten is het belangrijk dit medicijn consequent in te nemen. Dan houdt u de pijn het beste onder controle.
                                    • Bij ochtendstijfheid door reuma: neem voor de nacht een tablet met vertraagde afgifte of een zetpil.
                                    • Jichtaanvallen. Als u dit medicijn gebruikt tegelijk met medicijnen die jichtaanvallen moeten voorkomen. Begin tegelijk met beide soorten medicijnen.
                                    • Migraine. Neem dit medicijn meteen in als u een migraine-aanval voelt opkomen. Het heeft dan het meeste effect.

                                    Hoe lang?

                                    • Pijn, zoals gewrichtspijn. Neem contact op met uw arts als deze pijnstiller na twee weken nog altijd onvoldoende effect heeft. Mogelijk is een andere pijnstiller voor u beter geschikt. Heeft u dit medicijn enkele weken gebruikt en nog altijd veel last van uw gewrichten? Neem dan contact op met uw arts.
                                    • Chronische gewrichtsontstekingen, zoals reumatoïde artritis en de ziekte van Bechterew. Het duurt zeker enkele dagen tot een week voor de ontsteking vermindert. Bij reumatoïde artritis schrijven artsen dit medicijn meestal voor als de reumamedicijnen nog aan moeten slaan of gedurende periodes dat de ziekte verergert.
                                    • Kortdurende gewrichtsontstekingen. Bij gewrichtsontstekingen zoals slijmbeursontsteking en peesontstekingen moet u dit medicijn meestal enkele dagen gebruiken voorde ontsteking is genezen. Dit merkt u aan een afname van de roodheid, pijn en zwelling.
                                    • Artrose. Gebruik dit medicijn niet langer dan twee weken achter elkaar. Bij verergering van de klachten kunt u het opnieuw gebruiken. Vraag uw arts na hoeveel tijd dat weer kan en hoe lang en hoe vaak u het dan kunt gebruiken.
                                    • Jicht. Zijn de klachten na twee tot drie dagen nog niet verbeterd? Raadpleeg dan uw arts. Mogelijk is een ander medicijn voor u beter geschikt.
                                    • Migraine. Gebruik dit medicijn alleen tijdens een migraineaanval. Deze duurt in het algemeen tussen de vier en zestien uur. Raadpleeg uw arts als u voortdurend last van hoofdpijn heeft, of als de migraineaanvallen vaker dan twee keer per maand optreden. U kunt dan misschien beter een medicijn gebruiken dat migraineaanvallen voorkomt.
                                    • Menstruatieklachten, zoals pijn, overmatig bloedverlies of migraine.
                                      Heeft u vooral last van pijn en krampen? Begin meteen als u ongesteld wordt en slik gedurende twee tot drie dagen door.
                                      Heeft u altijd last van hoofdpijn of migraine tijdens de menstruatie of stopweek van de pil? Gebruikt u dit medicijn om een dergelijke aanval te voorkomen? Start twee tot vier dagen voor de menstruatie begint met deze pijnstiller. Meestal is drie dagen gebruik voldoende.
                                      Heeft u last van te veel bloedverlies tijdens de menstruatie? Gebruik dit medicijn dan tijdens de drie dagen van de menstruatie wanneer de klachten het hevigst zijn. Probeer na drie tot zes maanden of u dit medicijn nog nodig heeft. Gebruik het daartoe een keer niet en kijk of de klachten al zijn afgenomen.
                                    • Bij pijn door trekken van tanden of kiezen of door andere tandheelkundige ingrepen: neem de eerste dosis vóór de ingreep. Ga niet langer door dan tot 24 uur erna.
                                    • Overige pijnen, zoals operatiepijn. Stop met het gebruik als de pijn is verdwenen of weer voldoende is te verdragen.
                                    • Gebruikt u dit middel zonder recept voor een kortdurende klacht en heeft u het middel nog nodig? Dan kunt u het innemen, als u ervoor zorgt dat u de volgende doses pas na vier uur neemt. Bovendien: neem per dag nooit meer dan de maximale dosering die in de bijsluiter staat.

                                      Bij chronische pijnklachten is het belangrijk dit medicijn consequent in te nemen. Mocht u toch een dosis vergeten zijn:

                                      • Als u dit medicijn 1 keer per dag gebruikt:Duurt het nog meer dan 8 uur voor u de volgende dosis normaal inneemt? Neem de vergeten dosis dan alsnog in. Duurt het nog minder dan 8 uur? Sla de vergeten tablet dan over.
                                      • Als u dit medicijn 2 keer per dag gebruikt: Duurt het nog meer dan 4 uur voor u de volgende dosis normaal inneemt? Neem de vergeten dosis dan alsnog in. Duurt het nog minder dan 4 uur? Sla de vergeten dosis dan over.
                                      • Als u dit medicijn 3 of 4 keer per dag gebruikt: duurt het nog meer dan 2 uur voor u de volgende dosis normaal inneemt? Neem de vergeten dosis dan alsnog in. Duurt het nog minder dan 2 uur? Sla de vergeten dosis dan over.
                                      • autorijden?
                                        Ja, dat kan. Dit medicijn heeft geen invloed op hoe goed u kunt autorijden.

                                        alcohol drinken?
                                        Alcohol irriteert de maag, net als dit medicijn. U kunt daardoor eerder last krijgen van uw maag. Probeer alcohol eerst met mate te drinken. U kunt dan zelf inschatten of u hier veel last van krijgt. In het algemeen is enkele keren per week een glas wijn geen probleem.

                                        alles eten?
                                        Bij dit medicijn zijn hiervoor geen beperkingen.

                                        • Dit medicijn heeft wisselwerkingen met andere medicijnen. In de tekst hieronder staan alleen de werkzame stoffen van deze medicijnen, dus niet de merknamen. Of uw medicijn een van die werkzame stoffen bevat, kunt u nagaan in uw bijsluiter onder het kopje 'samenstelling'.

                                          De pijnstiller paracetamol kunt u in alle onderstaande gevallen wel gebruiken.

                                          De medicijnen waarmee de belangrijkste wisselwerkingen optreden, zijn de volgende.

                                          • Andere ontstekingsremmende pijnstillers (deze worden ook wel NSAID's genoemd). Als u beide pijnstillers tegelijkertijd gebruikt verdubbelt u de kans op bijwerkingen, zoals maagdarmklachten. De namen van andere ontstekingsremmende pijnstillers zijn aceclofenac, acetylsalicylzuur, carbasalaatcalcium, celecoxib, dexketoprofen, diclofenac, etoricoxib, fenylbutazon, flurbiprofen, indometacine, ketoprofen, meloxicam, nabumeton, naproxen, parecoxib, piroxicam, propyfenazon, sulindac en tiaprofeenzuur. Gebruik deze pijnstillers dus niet tegelijkertijd met ibuprofen.
                                          • De bloedverdunners acenocoumarol en fenprocoumon. Bij de combinatie heeft u meer kans op bijwerkingen op de maag of zelfs een maagbloeding. Meestal zal de arts u een maagbeschermer voorschrijven om deze maagklachten te voorkomen. Wees extra alert op het effect op uw maag en raadpleeg uw arts bij maagklachten. Ook versterkt ibuprofen de werking van het antistollingsmiddel. Vertel de trombosedienst dat u ibuprofen gebruikt of heeft gebruikt.
                                          • De antistollingsmedicijnen apixaban, dabigatran en rivaroxaban. Deze medicijnen verhogen de kans op bloedingen in maag en darmen. Gebruik daarom liever paracetamol als pijnstiller. Die heeft dat nadeel niet. Moet u toch een antistollingsmedicijn samen met ibuprofen gebruiken? Wees dan extra alert. Raadpleeg uw arts bij maagklachten. Meestal adviseert de arts u een maagbeschermer te slikken om maagklachten te voorkomen. Overleg met uw arts of dat bij u nodig is.
                                          • De antistollingsmiddelen acetylsalicylzuur en carbasalaatcalcium. Ibuprofen vermindert de werking van deze medicijnen. U mag deze combinatie niet gebruiken. Overleg met uw apotheek of arts welke andere pijnstiller voor u mogelijk is.
                                          • Plasmiddelen (chloortalidon, chloorthiazide, clopamide, epitizide, hydrochloorthiazide, indapamide, bumetanide, furosemide, amiloride, eplerenon, spironolacton en triamtereen), medicijnen van de groep ACE-remmers (zoals captopril, enalapril, fosinopril, lisinopril) en angiotensine-II-blokkers (zoals candesartan, losartan en valsartan) en aliskiren, gebruikt bij hoge bloeddruk en hartfalen. Ibuprofen kan de werking van deze medicijnen verminderen. Overleg hierover met uw arts. Paracetamol kunt u wel veilig gebruiken.
                                            • Gebruikt u een van deze medicijnen tegen hoge bloeddruk en gaat u nu ibuprofen gebruiken? Uw bloeddruk kan stijgen als u ibuprofen langer dan twee weken gebruikt. Vraag uw arts om uw bloeddruk extra te controleren.
                                            • Gebruikt u een van deze medicijnen tegen hartfalen en gaat u nu ibuprofen gebruiken? Uw klachten door hartfalen kunnen verergeren. Merkt u dat uw enkels of voeten dikker worden, of bent u sneller kortademig? Neem dan contact op met uw arts.
                                            • Gebruikt u een van deze medicijnen na een hartinfarct of tegen een nierziekte en gaat u nu ibuprofen gebruiken? Vraag uw arts of apotheker om advies.
                                          • Bètablokkers, zoals acebutolol, atenolol, betaxolol, bisoprolol, carvedilol, celiprolol, metoprolol, oxprenolol, pindolol en propranolol . De werking van deze medicijnen tegen hoge bloeddruk of hartfalen kan verminderen door het gebruik van deze pijnstiller.
                                            • Gebruikt u de bètablokker tegen hoge bloeddruk? Raadpleeg uw arts voor extra controle van uw bloeddruk als u de pijnstiller langer dan twee weken gebruikt.
                                            • Gebruikt u de bètablokker tegen hartfalen? Uw klachten kunnen verergeren of terugkomen. Neem contact op met uw arts als u weer dikke voeten of enkels krijgt of als u weer sneller kortademig wordt.
                                            • Gebruikt u de bètablokker voor een andere aandoening? U kunt deze pijnstiller veilig gebruiken.
                                          • Bepaalde medicijnen tegen depressiviteit, namelijk citalopram, duloxetine, escitalopram, fluoxetine, fluvoxamine, paroxetine, sertraline, trazodon en venlafaxine, en bijnierschorshormonen (corticosteroïden) betamethason, budesonide, cortison, dexamethason, fludrocortison, hydrocortison, methylprednisolon, prednisolon, prednison en triamcinolon. Dit geldt alleen als u deze medicijnen inneemt of geïnjecteerd krijgt.
                                            Als u medicijnen tegen depressiviteit of bijnierschorshormonen gebruikt heeft u meer kans dat ibuprofen bijwerkingen op de maag veroorzaakt. Wees daar extra alert op en raadpleeg uw arts bij maagklachten. Meestal adviseert de arts u om ook een maagbeschermer te gebruiken, zodat u maagklachten voorkomt. Overleg met uw arts of dat bij u nodig is.
                                          • Lithium, een medicijn tegen manische depressiviteit. Ibuprofen kan de bijwerkingen van lithium versterken. Uw arts zal het lithiumgehalte in het bloed regelmatig laten meten en de dosering eventueel aanpassen. Waarschuw meteen uw arts als u last krijgt van bijwerkingen van lithium zoals: maagdarmklachten, trillen, spierzwakte, spiertrekkingen, duizeligheid, slaperigheid, sufheid, verwardheid, verminderde concentratie, moeite met lopen en spreken, en epileptische aanvallen. Zorg er bij warm weer voor dat u voldoende drinkt. Waarschuw uw arts ook als u stopt met de pijnstiller. Lithium kan dan minder goed werken. Ook dan moet de arts het lithiumgehalte in uw bloed extra controleren.
                                          • Methotrexaat. Dit wordt gebruikt bij ontstekingsziekten zoals reuma of psoriasis, maar ook bij kanker. Ibuprofen kan de bijwerkingen van methotrexaat versterken. Uw arts zal de hoeveelheid methotrexaat in het bloed extra controleren. Mogelijk moet uw arts de dosering van methotrexaat verlagen.
                                          • Het afweeronderdrukkende medicijn ciclosporine. De combinatie kan schadelijk zijn voor de nieren. Uw arts zal uw nierwerking extra controleren als u de pijnstiller langer dan drie dagen gebruikt.
                                          • Sommige medicijnen tegen hiv. Vraag aan uw apotheker om welke medicijnen dit gaat.
                                          • Het medicijn tegen kanker ibrutinib. Dit medicijn verhoogt de kans op bloedingen. Overleg met uw arts.

                                          Twijfelt u eraan of een van de bovenstaande wisselwerkingen voor u van belang is? Neem dan contact op met uw apotheker of arts.

                                          • Zwangerschap
                                            Bent u zwanger of wilt u zwanger worden? U kunt dan beter paracetamol gebruiken bij pijn. Paracetamol is een veiligere pijnstiller tijdens de zwangerschap. Werkt paracetamol niet voldoende tegen uw pijn? Overleg dan met uw arts.

                                            Gebruik ibuprofen NIET bij pijn tijdens de laatste 3 maanden van de zwangerschap. Dit medicijn is dan schadelijk voor de baby. Het risico op aangeboren afwijkingen bij de baby is verhoogd. Ook kan het problemen geven bij de bevalling. Gebruikt u dit medicijn al? Overleg dan met uw arts. Misschien kunt u overstappen op een ander medicijn. Een medicijn dat wel veilig is tijdens de zwangerschap.

                                            Wilt u dit medicijn gebruiken tijdens de eerste 6 maanden van de zwangerschap? Of als u zwanger wilt worden? Overleg dan met uw arts. Ook dan kunt u dit medicijn beter NIET gebruiken. Misschien kunt u (tijdelijk) overstappen op een ander medicijn. Een medicijn dat wel veilig is tijdens de zwangerschap. Is dat niet mogelijk? Dan kunt u af en toe dit medicijn gebruiken, in een zo laag mogelijke dosering.

                                            Als uw arts vindt dat dit medicijn toch noodzakelijk is, voor een langere periode of in een hoge dosering. Bijvoorbeeld bij een ernstige vorm van reumatoide artritis. Dan zal de arts de baby en de hoeveelheid vruchtwater regelmatig controleren.

                                            Borstvoeding
                                            U kunt dit medicijn veilig gebruiken als u borstvoeding geeft. Het medicijn komt in kleine hoeveelheden in de moedermelk terecht, maar is niet schadelijk voor het kind.

                                            Gebruikt u medicijnen op recept of die u zonder recept koopt? Wilt u helpen om de kennis over medicijngebruik tijdens zwangerschap en borstvoeding te vergroten? Meld dan uw ervaring bij Moeders van Morgen.

                                            • Nieren

                                              Werken uw nieren minder goed? Overleg dan met uw apotheker. Het kan zijn dat een ander medicijn geschikter is. Of dat de werking van uw nieren vaker gecontroleerd moet worden.

                                              Dialyseert u? Overleg dan met uw apotheker. Bij dialyse kan dit medicijn meer bijwerkingen veroorzaken. Het kan zijn dat aanpassing van uw medicijngebruik nodig is.

                                              Lever

                                              Heeft u levercirrose? Overleg met uw arts. U mag dit medicijn NIET gebruiken. Bij levercirrose kan dit medicijn meer bijwerkingen veroorzaken. Mogelijk kunt u overstappen op een ander medicijn.

                                              • Maagverkleining

                                                Heeft u een maagverkleining gehad? Overleg dan met uw arts of apotheker. U kunt dit medicijn beter NIET gebruiken. Over het gebruik van dit medicijn na een maagverkleining is nog weinig bekend. Daarom is niet zeker of de maagverkleining invloed heeft op de werking en bijwerkingen van dit medicijn. Mogelijk kunt u overstappen op een ander medicijn.

                                                Ernstig overgewicht

                                                Heeft u ernstig overgewicht? Overleg dan met uw arts of apotheker. Over het gebruik van dit medicijn bij ernstig overgewicht is nog weinig bekend. Daarom is niet zeker of ernstig overgewicht invloed heeft op de werking en bijwerkingen van dit medicijn.

                                                Als u niet weet of u ernstig overgewicht heeft, dan kunt u dit uitrekenen. Namelijk door uw BMI (Body Mass Index) te berekenen. Dit getal geeft aan of uw gewicht past bij uw lengte. Ga hiervoor naar de BMI-meter en vul uw gewicht en lengte in. Is uw BMI 40 of meer? Of is uw BMI 35 of meer en heeft u ook andere problemen met uw gezondheid, zoals een hoge bloeddruk of diabetes type 2 (suikerziekte). Dan heeft u ernstig overgewicht.

                                                • U kunt op elk moment in één keer met het gebruik van dit medicijn stoppen.

                                                  • De werkzame stof ibuprofen zit in de volgende producten:
                                                    • Ibuprofen is sinds 1969 internationaal op de markt. Het is verkrijgbaar onder de merknamen Advil, Brufen, Nurofen, Spidifen, Zafen en als het merkloze Ibuprofen. Het is te verkrijgen in gewone tabletten, tabletten met vertraagde afgifte, smelttabletten, bruistabletten, dragees, capsules, kauwcapsules, bruisgranulaat (poeders), zetpillen en drank.

                                                      Kleine verpakkingen ibuprofen in de sterktes 200 mg (max. 48 tabletten) en 400 mg (max. 24 tabletten) zijn zonder recept verkrijgbaar bij apotheek en drogisterij. Grotere verpakkingen van deze sterktes zijn zonder recept uitsluitend bij de apotheek verkrijgbaar. Koopt u ibuprofen bij de apotheek, dan controleert de apotheek of het geschikt voor u is en of het samengaat met uw andere medicijnen.

                                                      Sterktes hoger dan 400 mg zijn alleen verkrijgbaar op recept.

                                                      Laatst bijgewerkt op 18-08-2020

                                                      Disclaimer

                                                      Deze tekst is opgesteld door het Geneesmiddel Informatie Centrum van de KNMP. Deze tekst is gebaseerd op de bijsluiter van het beschreven medicijn en op andere, wetenschappelijke bronnen. Zoals medische richtlijnen, standaarden en literatuur. Bent u benieuwd hoe het apotheek.nl-team dit doet? Bekijk dan de video. Hoewel bij het opstellen van de tekst uiterste zorgvuldigheid is betracht, is de KNMP niet aansprakelijk voor eventuele schade die zou kunnen voortvloeien uit enige onjuistheid in deze tekst. De officiële bijsluiter van dit medicijn vindt u bij het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen op: www.cbg-meb.nl.

                                                      Vond u deze informatie nuttig?

                                                      Stemt u ook op Apotheek.nl?

                                                      Stemt u ook op Apotheek.nl?

                                                      Dan zorgen we samen voor onze 4e award!

                                                      Vind een apotheek

                                                      Wilt u meer weten, of heeft u een vraag over uw eigen situatie? Dan raden wij u aan naar uw eigen apotheek te gaan. Uw eigen apotheker is op de hoogte van uw persoonlijke omstandigheden en kan u uitgebreid begeleiden bij uw medicijngebruik. Bent u niet in de buurt van uw eigen apotheek, dan kunt u hier ook andere apotheken vinden.
                                                      Vind een apotheek blob

                                                      Vraag het de webapotheker

                                                      Vraag het de webapotheker

                                                      Vraag het de webapotheker

                                                      Het beste advies krijgt u bij uw eigen apotheek. Daar ontvangt u de zorg en begeleiding die is afgestemd op uw persoonlijke situatie. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan kunt u een vraag stellen aan de webapotheker. Een team van apothekers beantwoordt uw vraag in principe binnen enkele werkdagen.

                                                      Meldpunt medicijnen

                                                      Werkt uw medicijn heel goed of juist niet? Wordt uw medicijn niet vergoed? Of heeft u last van een bijwerking? Meld uw ervaring
                                                      Informatie wordt bijgewerkt: