Saridon

Werkzame stof: propyfenazon, paracetamol en coffeïne

Onderstaande tekst gaat over de werkzame stof propyfenazon, paracetamol en coffeïne.

naar medicijnen

propyfenazon, paracetamol en coffeïne

Belangrijk om te weten over propyfenazon, paracetamol en coffeïne

  • Paracetamol en propyfenazon stillen pijn en verlagen koorts. Propyfenazon werkt ook licht ontstekingsremmend. Coffeïne zou het pijnstillende effect versterken en werkt opwekkend.
  • Bij hoofdpijn, migraine, griep, verkoudheid, keelpijn, bijholteontsteking, middenoorontsteking, spierpijn, gewrichtspijn en menstruatiepijn.
  • De pijn neemt binnen een half uur na inname af. Deze werking houdt 3 tot 6 uur aan.
  • Gebruik alleen als u pijn heeft. Stop als de pijn is verdwenen. Gebruikt u dit medicijn meer dan 15 dagen per maand tegen hoofdpijn? Dit kan juist hoofdpijn veroorzaken. Neem contact op met uw arts.
  • Let op: kans op maag- en darmzweren en bloedingen. Bent u ouder dan 70 jaar, heeft u eerder een maag- of darmzweer gehad, of gebruikt u anti-bloedstollingsmedicijnen? Dan heeft u een maagbeschermer nodig. Vraag uw arts of apotheker hiernaar.
  • Meestal helpt paracetamol voldoende om de pijn te bestrijden. Paracetamol in combinatie met propyfenazon en coffeïne zorgt voor meer bijwerkingen dan alleen paracetamol. Daarom wordt het gebruik afgeraden.
  • Propyfenazon in dit medicijn kan schadelijk zijn tijdens de zwangerschap. Gebruik het alleen in overleg met uw arts, maar NIET na de 7e maand van de zwangerschap.

Wat doet propyfenazon, paracetamol en coffeïne en waarbij gebruik ik het?

Propyfenazon en paracetamol werken pijnstillend en koortsverlagend. Propyfenazon werkt ook een beetje ontstekingsremmend. Coffeïne versterkt mogelijk het pijnstillende effect en werkt opwekkend.

Het is te gebruiken bij verschillende soorten pijn, hoofdpijn, migraine, griep, verkoudheid, keelpijn, bijholteontsteking, middenoorontsteking, spierpijn, gewrichtspijn en menstruatieklachten.

Pijn

  • Bij pijn

Pijn bestaat in verschillende vormen. Pijn kan komen door een beschadiging in uw lichaam of als iets niet werkt zoals het hoort. De zenuwen in het beschadigde lichaamsdeel geven een seintje naar uw hersenen en u voelt pijn. Soms heeft pijn geen duidelijke oorzaak en weten we niet waar de pijn vandaan komt.

Behandeling
In de meeste gevallen is een medicijn met alleen paracetamol de veiligste manier om pijn te bestrijden. Het is te gebruiken bij veel soorten pijn, zoals kiespijn, hernia, rugpijn en pijn door verwondingen, operaties of ziekte.

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeïne af.

Werking
Dit medicijn verhindert dat het pijnsignaal aan de hersenen wordt doorgegeven.
Binnen een half uur na inname merkt u dat de pijn afneemt. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

Lees meer over pijn

Hoofdpijn

  • Bij pijn

Verschijnselen
De meest voorkomende soort hoofdpijn is spanningshoofdpijn. Hierbij heeft u last van een doffe of drukkende pijn in de schedelhuid, de slapen of de nek. Soms voelt het of er een strakke band om het hoofd zit.

Oorzaak
Er zijn veel oorzaken van spanningshoofdpijn, zoals stress, angst of problemen. Ook komt deze vorm van hoofdpijn vaak door spierspanning in de nek- en schouderspieren, bijvoorbeeld door een verkrampte werkhouding.

Andere mogelijke oorzaken van hoofdpijn zijn koorts, verkoudheid (verstopte neusbijholte of voorhoofdsholte), te veel alcohol drinken, bijwerking van medicijnen, overmatig gebruik van hoofdpijnmedicijnen, schommelingen in de hormoonspiegel (bijvoorbeeld bij menstruatie, pilgebruik, overgang), slecht zien, een verkeerde bril of problemen met gebit of kaak.

Weekendhoofdpijn kan ontstaan als u te lang uitslaapt. Maar ook als u gewend bent 's ochtends thee of koffie te drinken en dat in het weekend later op de dag doet. Het lichaam mist dan de coffeïne uit de koffie of thee.

Behandeling
Probeer de oorzaak van de hoofdpijn te vinden. De beste remedie op lange termijn tegen spanningshoofdpijn is rust, ontspanningsoefeningen en massage. Is dit voor verlichting op korte termijn niet mogelijk, dan kunt u paracetamol gebruiken.

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeïne af.

Effect
Dit medicijn vermindert binnen een 0.5 uur de hoofdpijn. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

Lees meer over hoofdpijn

Migraine

  • Bij migraine

Verschijnselen
Migraine is een speciale vorm van hoofdpijn. Er is dan sprake van bonzende hoofdpijn, meestal aan één kant van het hoofd. Ook zijn mensen met migraine vaak misselijk en overgevoelig voor licht en geluid.

Oorzaak
Waarom de een zelden een aanval heeft en de ander heel vaak, is ook niet bekend. Soms ontstaat een aanval na stress, bij weersveranderingen, fel licht of schitteringen.

Ook kunnen bepaalde voedingsmiddelen een aanval uitlokken, zoals de zoetstof aspartaam, en rode wijn. Ook kunnen sommige hart-vaatmedicijnen migraine veroorzaken.

Vrouwen hebben soms aanvallen rond de menstruatie. Tijdens de zwangerschap en na de overgang komen de aanvallen in het algemeen minder vaak.

Behandeling
Een pijnstiller met alleen paracetamol is het veiligst om te gebruiken tegen de hoofdpijn. Bij veel mensen werkt dit goed.

Als paracetamol niet voldoende werkt, adviseren artsen meestal de ontstekingsremmende pijnstillers diclofenac, ibuprofen of naproxen.

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeïne af.

Gebruik bij misselijkheid ook een medicijn tegen misselijkheid om te voorkomen dat u de pijnstiller uitbraakt. Dit zorgt er tevens voor dat de pijnstiller beter wordt opgenomen in het bloed, waardoor het sneller en beter werkt. Vraag advies aan uw apotheek.

Effect
Binnen een half uur merkt u dat de pijn minder wordt. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

Lees meer over migraine

Griep

Verschijnselen
Griep is een infectie met het griepvirus. U heeft pijn en hoge koorts. Verder kunt u last hebben van een plotseling rillerig gevoel, spierpijn, keelpijn, hoesten, hoofdpijn, verstopte neus en niezen.

Inentingen (vaccinaties) kunnen griepachtige verschijnselen geven, zoals spierpijn en lichte koorts. Dit kan bijvoorbeeld optreden bij volwassenen die zich laten vaccineren tegen griep of voor een verre reis.

Behandeling
Griep gaat in de meeste gevallen vanzelf weer over. Voelt u zich door de koorts erg beroerd of heeft u veel last van keelpijn, hoofdpijn en spierpijn? Dan is een pijnstiller met alleen paracetamol het veiligste medicijn.

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeïne af.

Werking
Deze pijnstiller verlicht de verschijnselen van griep, maar u wordt er niet eerder beter van. Binnen een half uur na gebruik merkt u dat de pijn, zoals spierpijn, keelpijn en hoofdpijn, minder wordt. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

De koorts zal ongeveer 1 uur na gebruik dalen. De koortsverlagende werking houdt ongeveer 6 uur aan.

Lees meer over griep

Verkoudheid

Bij verkoudheid zijn de luchtwegen geïnfecteerd met een verkoudheidsvirus. Dit veroorzaakt een verstopte neus. Soms heeft u ook hoofdpijn, oorpijn en keelpijn.

Verder kan er sprake zijn van hoesten, niezen, tranende ogen en een lichte temperatuurverhoging.

Behandeling
Een pijnstiller met alleen paracetamol werkt het beste en is het veiligst bij pijn door verkoudheid (keelpijn, hoofdpijn, oorpijn).

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeïne af.

Een lichte temperatuurverhoging hoeft u niet te behandelen. Deze is juist gunstig om het virus te bestrijden.

Binnen een half uur na gebruik merkt u de pijnstillende werking. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

Lees meer over verkoudheid

Keelpijn

  • Bij pijn

Keelpijn komt veel voor bij verkoudheid en griep. De pijn kunt u effectief bestrijden met paracetamol.

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeïne af.

Binnen een half uur na gebruik merkt u de pijnstillende werking van propyfenazon/paracetamol/coffeïne. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

Lees meer over keelpijn

Bijholteontsteking

Bijholteontsteking (sinusitis) ontstaat door infectie van de neusholte, vooral bij griep en verkoudheid.

Bijholteontsteking geeft pijn in het voorhoofd en rond de ogen, vooral bij het bukken. De pijn kunt u effectief bestrijden met paracetamol.

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeïne af.

Binnen een half uur na gebruik merkt u de pijnstillende werking van propyfenazon/paracetamol/coffeïne. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

Lees meer over bijholteontsteking

Middenoorontsteking

Verschijnselen
Bij een middenoorontsteking is de ruimte achter het trommelvlies ontstoken. Bij een ontstoken middenoor is tevens de doorgang tussen het oor en de keel, de buis van Eustachius, verstopt. Hierdoor kan het pus niet goed weglopen naar de keel. Dit geeft een drukkende oorpijn.

Behandeling
Meestal gaat een middenoorontsteking na een paar dagen vanzelf over. Een behandeling is dan niet nodig.

Om de oorpijn te bestrijden, kunt u paracetamol gebruiken.

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeïne af.

Binnen een half uur na gebruik merkt u de pijnstillende werking van propyfenazon/paracetamol/coffeïne. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

Lees meer over middenoorontsteking

Spierpijn

  • Bij pijn

Verschijnselen en oorzaken
Verkrampte spieren zijn pijnlijk en belemmeren u bij uw bewegingen en uw houding. Meestal zit de pijn in de nek (stijve nek), schouders of rug, zoals de onderrug (spit).

Spierpijn kan bijvoorbeeld ontstaan door verkramping, virusinfecties, kneuzingen, spierscheurtjes of overbelasting.

Behandeling
Spierpijn gaat meestal binnen enkele dagen vanzelf over. Raadpleeg de huisarts wanneer de pijn na 1 tot 2 weken nog aanwezig is.

Meestal helpt het de spieren te bewegen, ze te masseren, warm te houden of op te warmen met bijvoorbeeld een warm bad of een warme douche. Bij spierpijn in de benen of rug kunt u lang staan beter vermijden.

Helpt dit niet en heeft u veel last van de pijn, dan is paracetamol het veiligste medicijn tegen spierpijn. Het heeft weinig bijwerkingen.

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeïne af.

Effect
Doordat de pijn afneemt, is het ook makkelijker de spieren los te krijgen door beweging. Binnen een halfuur merkt u dat de pijn minder wordt. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

Lees meer over spierpijn

Gewrichtspijn

Verschijnselen
Aan en rond de gewrichten bevinden zich spieren, pezen, peesschedes, gewrichtsvliezen en slijmbeurzen. Deze kunnen beschadigen en daardoor ontsteken en dat veroorzaakt pijn, zwelling en roodheid rond een gewricht.

Voorbeelden hiervan zijn slijmbeursontsteking, tenniselleboog, carpaletunnelsyndroom in de pols en RSI-klachten.

De klachten ontstaan meestal doordat u het gewricht overbelast of doordat het gewricht in een onnatuurlijke richting wordt gedraaid. Zoals bij een verzwikking. Ook ontstaan de klachten door kneuzingen.

Behandeling
Vermijd bewegingen die pijn doen. Soms is het nodig het lichaamsdeel tijdelijk wat hoger te leggen. Bij een kneuzing of verzwikking het gewricht meteen koelen met ijs. U kunt het gewricht intapen, zodat u niet opnieuw een onnatuurlijke beweging maakt.

Heeft u veel last van de pijn, dan is paracetamol het veiligste medicijn tegen spierpijn. Het heeft weinig bijwerkingen.

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeiïe af.

Effect
Propyfenazon/paracetamol/coffeïne vermindert de pijn, Het heeft ook een licht effect op de ontsteking en zwelling.

Binnen een halfuur merkt u dat de pijn minder wordt. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

Lees meer over gewrichtspijn

Menstruatieklachten

  • Bij pijn

Verschijnselen
Tijdens de maandelijkse bloeding trekt de baarmoeder zich samen. Dit kan pijnlijke steken of kramp in de onderbuik geven. Ook kunt u last hebben van een doffe pijn in de rug en van spierpijn.

Ook zijn er vrouwen die rond de menstruatie hoofdpijn of migraine-aanvallen hebben. Menstruatiepijn duurt enkele uren tot enkele dagen.

Bij sommige vrouwen is de pijn zo sterk dat ze hun normale activiteiten niet kunnen voortzetten. In dat geval kan het nuttig zijn een pijnstiller te gebruiken.

Behandeling
Om klachten tijdens de menstruatie te verlichten, kunt u rustig aan doen en zorgen voor ontspanning, een warme kruik op uw buik of onderrug leggen, een warm bad nemenof  de onderrug (laten) masseren.

Als bovenstaande oplossingen onvoldoende helpen, kunt u een pijnstiller met alleen paracetamol gebruiken. Het werkt goed bij lichte menstruatiepijn.

Propyfenazon/paracetamol/coffeïne geeft meer kans op bijwerkingen dan paracetamol. Bovendien werkt het niet beter tegen pijn. Daarom raden artsen het gebruik van propyfenazon/paracetamol/coffeïne af.

Werking
De pijnstillende werking van deze pijnstiller begint binnen een half uur. Dit effect houdt 3 tot 6 uur aan.

Lees meer over menstruatieklachten

Wat zijn mogelijke bijwerkingen?

Behalve het gewenste effect kan dit medicijn bijwerkingen geven.

De belangrijkste bijwerkingen zijn de volgende.

Soms (bij 10 tot 30 op de 100 mensen)

  • Maagklachten: maagirritatie, buikpijn, misselijkheid, braken, vol gevoel, gebrek aan eetlust, boeren en zuurbranden. U heeft hier minder kans op als u dit medicijn inneemt met wat voedsel en een glas water of melk. Gebruik geen alcohol of andere voedingsmiddelen die de maag irriteren, zoals scherpe kruiden. Heeft u last van slokdarmontsteking door opkomend maagzuur? De klachten kunnen verergeren. Neem contact op met uw arts als u dat bemerkt. Mensen boven de zeventig jaar hebben meer kans op bijwerkingen door dit medicijn. Artsen schrijven daarom meestal ook een maagbeschermer voor. Ook als u dit medicijn maar enkele dagen zal gebruiken.
  • Darmklachten: diarree, verstopping en winderigheid. Lijdt u aan een chronische darmontsteking, zoals de ziekte van Crohn of colitis ulcerosa? Dit medicijn kan de klachten verergeren. Bespreek met uw arts of dit medicijn voor u geschikt is. Meestal schrijft uw arts behalve dit medicijn ook een maagbeschermend medicijn voor. Ook als u dit medicijn maar enkele dagen zal gebruiken.

Zelden (bij 1 tot 10 op de 100 mensen)

  • Hartkloppingen, onrust of slapeloosheid. Dit ontstaat door de coffeïne in deze pijnstiller. De meeste medicijnen met propyfenazon, paracetamol en coffeïne bevatten vijftig mg coffeïne. Dit is ongeveer de hoeveelheid in een kopje koffie of in twee koppen thee. Het is afhankelijk van uw eigen ervaring met koffie of u last van de coffeïne zult hebben. Houd rekening met deze bijwerking als u dit medicijn voor het slapen wilt innemen.
  • Een maag- of darmzweer of andere ernstige beschadiging van maag, darmen of slokdarm. U merkt dit aan zeurende pijn in de bovenbuik, ernstige maagpijn of pijn achter borstbeen. Door deze beschadigingen kunnen bloedingen in maag en darmen ontstaan. Dit merkt u aan bloederige diarree of zwarte, teerachtige ontlasting. Stop dan met het gebruik en neem contact op met een arts. Bij een maagbloeding kan het voorkomen dat u bloed braakt. Neem dan onmiddellijk contact op met een arts. Heeft u ooit een maag- of darmzweer gehad of een andere ernstige maag- of darmaandoening, zoals een maag- of darmbloeding? U heeft dan meer kans op bijwerkingen op maag en darmen. Bespreek met uw arts of dit medicijn voor u geschikt is. Mogelijk schrijft uw arts behalve dit medicijn ook een maagbeschermend medicijn voor. Ook als u dit medicijn maar enkele dagen zal gebruiken.
  • Heeft u een slokdarmstenose, een vernauwing van de slokdarm? Gebruik liever geen capsule, maar gebruik de poeder. De poeder geeft minder kans op schade aan de slokdarm. Overleg hierover met uw arts.
  • Draaierigheid en duizelingen. Dit gaat meestal over als u gewend bent geraakt aan dit medicijn.
  • Medicijnafhankelijke hoofdpijn. Deze hoofdpijn kan ontstaan als u dit medicijn meer dagen wel dan niet tegen hoofdpijn gebruikt. Na enige tijd ontstaat de hoofdpijn als u het medicijn even niet slikt of later dan gebruikelijk. U kunt er zo afhankelijk van worden.
  • Huiduitslag met jeuk. Zeer zelden wordt deze huiduitslag veroorzaakt door allergie. De uitslag kan zeer zelden verergeren of ontstaan onder invloed van fel zonlicht of UV-licht van zonnebanken.
  • Heeft u een bloedstollingsziekte. U heeft meer kans op bloedingen. Overleg met uw arts of apotheker voor u dit medicijn gaat gebruiken

Zeer zelden (bij minder dan 1 op de 100 mensen)

  • Oorsuizen of slechter horen. Neem bij deze verschijnselen contact op met uw arts.
  • Wazig zien of dubbelzien. Dit gaat meestal over als u gewend bent geraakt aan dit medicijn.
  • Dikke enkels of polsen door vasthouden van vocht in armen en benen (oedeem). Benauwdheid door vochtophoping in de longen. Vooral mensen met hartfalen kunnen hier last van krijgen. Overleg met uw arts als uw klachten, zoals benauwdheid en vochtophoping, toenemen.
  • Haaruitval.
  • Psychische klachten, zoals vermoeidheid, slaperigheid, nachtmerries, slapeloosheid, onrust, opwinding, verwardheid, geheugenstoornissen, nervositeit, angstgevoelens, neerslachtigheid en hallucinaties.
  • Overgevoeligheid voor propyfenazon of paracetamol. Dit merkt u aan huiduitslag, galbulten en jeuk. Raadpleeg dan uw arts. Zeer zelden kan een ernstige uitslag ontstaan met koorts of blaren. Neem dan meteen contact op met een arts. Een ernstige overgevoeligheid kan zich ook uiten in benauwdheid of een opgezwollen gezicht. Ga ook dan onmiddellijk naar een arts. In deze gevallen mag u dit medicijn daarna niet meer gebruiken. Geef daarom aan de apotheek door dat u overgevoelig bent voor paracetamol of propyfenazon. Het apotheekteam kan er dan op letten dat u paracetamol of propyfenazon niet opnieuw krijgt. Mensen met astma blijken vaker overgevoelig voor dit medicijn. Dat kan zich uiten in een plotselinge benauwdheidsaanval. Gebruik dit medicijn dan niet meer. Heeft u eerder een benauwdheidsaanval gekregen na gebruik van een ontstekingsremmende pijnstiller, zoals propyfenazon? Gebruik dit medicijn dan niet, maar neem paracetamol zonder propyfenazon als pijnstiller.
  • Bent u van negroïde afkomst of komt u uit het Middellandse-Zeegebied, dan kán het zijn (maar dat hoeft niet) dat u een aangeboren enzymgebrek heeft (G6PD-deficiëntie). Dit medicijn kan dan bij u een ernstige bloedafwijking veroorzaken. Stop meteen met het gebruik bij klachten als vermoeidheid of duizeligheid. Neem contact op met uw arts. Meld het enzymgebrek ook altijd in uw apotheek!

Zeer zelden, bij gebruik gedurende meerdere weken en bij hoge doseringen

  • Bloedafwijkingen. Verschijnselen hiervan kunnen zijn onverklaarbare blauwe plekken, extreme vermoeidheid, keelpijn met koorts en blaren in de mond. Ontstekingen in de mondholte en op de tong kunnen ook een minder ernstige oorzaak hebben. Maar het is toch belangrijk in deze gevallen met het gebruik te stoppen en contact op te nemen met uw arts.
  • Leverbeschadiging. Verschijnselen hiervan zijn een gele verkleuring van het oogwit of de huid. Stop in deze gevallen met het gebruik en neem contact op met uw arts. U heeft kans op leverbeschadiging als u dit medicijn gedurende meerdere maanden of jaren gebruikt of bij hoge doseringen.
  • Aantasting van de nieren. Dit merkt u onder andere aan opgezwollen enkels en voeten. Neem contact op met uw arts of apotheker als dit optreedt.
  • Hartvaataandoeningen, zoals meer kans op een hartaanval of beroerte. De kans op hartvaataandoeningen is groter bij: mensen met angina pectoris (hartkramp), een hoge bloeddruk, een te hoog cholesterol, diabetes, etalagebenen, een vernauwing of afsluiting van de beenslagader, mensen die roken en mensen die al eerder een aandoening hebben gehad aan hart of vaten, zoals een hartaanval, herseninfarct of trombose. Overleg in deze gevallen met uw arts voor u dit medicijn meerdere weken gaat gebruiken. Heeft u angina pectoris (hartkramp). Gebruik dit medicijn alleen in overleg met uw arts. Neem bovendien meteen contact op met uw arts als uw klachten verergeren.

Raadpleeg uw arts als u last heeft van één van de bovengenoemde bijwerkingen of als u andere bijwerkingen ervaart waar u zich zorgen over maakt.

Uitleg frequenties

Regelmatig : bij meer dan 30 op de 100 mensen
Soms : bij 10 tot 30 op de 100 mensen
Zelden : bij 1 tot 10 op de 100 mensen
Zeer zelden : bij minder dan 1 op de 100 mensen

Hoe gebruik ik dit medicijn?

Hoeveel?
Kijk voor de juiste dosering altijd op het etiket van de apotheek of in de bijsluiter.

Heeft u veel pijn, dan kan het nuttig zijn te beginnen met de maximale keerdosering genoemd in de bijsluiter. De keer daarna stapt u over op de gewone dosering wat meestal de helft is van de maximale.

Houdt u aan de doseringen in de bijsluiter: bij een overdosis kan paracetamol de lever ernstig en blijvend beschadigen. U merkt niet meteen dat er sprake is van een overdosis. Neem daarom onmiddellijk contact op met uw arts als iemand te veel van dit medicijn heeft ingenomen. Zorg dat kinderen niet bij dit medicijn kunnen komen.

Hoe?

  • Tabletten: neem de tabletten in met een glas water.
  • Poeders: een poeder oplossen in een glas leidingwater, omroeren en direct opdrinken. Doe nogmaals water in het glas om ook de resten in te nemen.

Wanneer?

  • Dit medicijn werkt het snelst als u het op een lege maag inneemt. U kunt het echter ook met voedsel innemen. De werking treedt dan wat later in.
  • Houd tussen twee opeenvolgende doses een tussenpoos van ten minste vier uur of meer aan.
  • Migraine. Neem dit medicijn meteen in als u een migraine-aanval voelt opkomen. Het heeft dan het meeste effect.

Hoe lang?
Gebruik dit medicijn alleen af en toe. Dagelijks gebruik verhoogt de kans op zeer ernstige bijwerkingen op het bloed.

Meestal is dit medicijn voor maximaal enkele dagen nodig. Gebruik het tot de klachten verdwenen zijn. Heeft u het medicijn zonder overleg met uw arts gebruikt? Neem dan in elk geval contact op met uw arts als u na vijf dagen nog altijd een pijnstiller nodig heeft.

  • Hoofdpijn. Gebruik dit medicijn alleen gedurende korte tijd. Heeft u al langer dan drie maanden vaak hoofdpijn, gebruikt u meer dan honderd pijnstillers per maand en heeft u meer dan vijftien dagen per maand hoofdpijn? Mogelijk wordt uw hoofdpijn juist door dit medicijn veroorzaakt. Neem in dat geval contact op met uw arts voor een advies.
  • Migraine. Gebruik dit medicijn alleen tijdens een migraineaanval. Deze duurt in het algemeen tussen de vier en zestien uur. Raadpleeg uw arts als u voortdurend last van hoofdpijn heeft of als de migraineaanvallen vaker dan twee keer per maand optreden. U kunt dan misschien beter een medicijn gebruiken dat migraineaanvallen voorkomt.
  • Overige pijnen, zoals menstruatiepijn, spierpijn, spit en kiespijn: stop met het gebruik als de pijn is verdwenen of weer voldoende is te verdragen.

Wat moet ik doen als ik een dosis ben vergeten?

Heeft u de pijnstiller nog nodig, neem de dosis dan alsnog in. Neem een eventuele volgende dosis minstens vier uur later.

Kan ik met dit medicijn autorijden, alcohol drinken en alles eten of drinken?

autorijden?
Draaierigheid of duizelingen komen een enkele keer voor bij dit medicijn. Neem geen deel aan het verkeer als u hier last van heeft.

alcohol drinken?
Alcohol irriteert de maag, net als dit medicijn. U kunt daardoor eerder last krijgen van uw maag. Probeer het drinken van alcohol eerst met mate. U kunt dan zelf inschatten of u hier veel last van krijgt. In het algemeen is enkele keren per week een glas wijn geen probleem.

Mensen die overmatig alcohol gebruiken hebben door paracetamol meer kans op leverbeschadiging.

alles eten?
Bij dit medicijn zijn hiervoor geen beperkingen.

Mag ik propyfenazon, paracetamol en coffeïne gebruiken met andere medicijnen?

Dit medicijn heeft wisselwerkingen met andere medicijnen. In de tekst hieronder staan alleen de werkzame stoffen van deze medicijnen, dus niet de merknamen. Of uw medicijn een van die werkzame stoffen bevat, kunt u nagaan in uw bijsluiter onder het kopje 'samenstelling'.

Een pijnstiller met alleen paracetamol, dus zonder propyfenazon, kunt u in onderstaande gevallen wel gebruiken.

De medicijnen waarmee de belangrijkste wisselwerkingen optreden, zijn de volgende.

  • Andere pijnstillers, zoals ontstekingsremmende pijnstillers (deze worden ook wel NSAID's genoemd) of pijnstillers met paracetamol. Als u beide pijnstillers tegelijkertijd gebruikt, verdubbelt u de kans op bijwerkingen, zoals maagdarmklachten en leverbeschadiging. De namen van andere ontstekingsremmende pijnstillers zijn aceclofenac, acetylsalicylzuur, carbasalaatcalcium, celecoxib, dexketoprofen,dexibuprofen, diclofenac, etoricoxib, fenylbutazon, flurbiprofen, ibuprofen, indometacine, ketoprofen, meloxicam, nabumeton, naproxen, parecoxib, piroxicam, propyfenazon en tiaprofeenzuur. Gebruik deze pijnstillers dus niet tegelijkertijd met paracetamol/propyfenazon/coffeïne.
  • De antistollingsmiddelen acenocoumarol, fenprocoumon, acetylsalicylzuur en carbasalaatcalcium. Bij de combinatie heeft u meer kans op bijwerkingen op de maag of zelfs een maagbloeding. Meestal zal de arts u een maagbeschermer voorschrijven om deze maagklachten te voorkomen. Wees extra alert op het effect op uw maag en raadpleeg uw arts bij maagklachten. Ook kan de propyfenazon in dit medicijn soms de werking van het antistollingsmiddel versterken. Vertel bij uw volgend bezoek aan de trombosedienst dat u deze pijnstiller gebruikt of heeft gebruikt.
  • De antistollingsmedicijnen apixaban, dabigatran en rivaroxaban. Deze medicijnen verhogen de kans op bloedingen in maag en darmen. Gebruik daarom liever een pijnstiller met alleen paracetamol. Die heeft dat nadeel niet. Moet u toch een antistollingsmedicijn samen met dit medicijn gebruiken? Wees dan extra alert. Raadpleeg uw arts bij maagklachten. Meestal adviseert de arts u een maagbeschermer te slikken om maagklachten te voorkomen. Overleg met uw arts of dat bij u nodig is.
  • Plasmiddelen (chloortalidon, chloorthiazide, clopamide, epitizide, hydrochloorthiazide, indapamide, bumetanide, furosemide, amiloride, eplerenon, spironolacton en triamtereen). Medicijnen van de groep ACE-remmers en Angiotensine-II-blokkers, gebruikt bij hoge bloeddruk en hartfalen. De propyfenazon in dit medicijn kan de werking van deze medicijnen verminderen. Gebruik deze pijnstiller daarom alleen kortdurend (dus maximaal een paar dagen). Een pijnstiller met alleen paracetamol kunt u wel veilig langer gebruiken. Gebruikt u een van deze medicijnen tegen hartfalen en gaat u nu de pijnstiller gebruiken? Uw klachten door hartfalen kunnen verergeren. Merkt u dat uw enkels of voeten dikker worden, of bent u sneller kortademig? Stop dan meteen met het gebruik en neem contact op met uw arts.
  • Bètablokkers, zoals acebutolol, atenolol, betaxolol, bisoprolol, carvedilol, celiprolol, metoprolol, oxprenolol, pindolol en propranolol. De werking van deze medicijnen tegen hoge bloeddruk of hartfalen kan verminderen door het gebruik van deze pijnstiller. Gebruik deze pijnstiller daarom alleen kortdurend (dus maximaal een paar dagen). Een pijnstiller met alleen paracetamol kunt u wel veilig langer gebruiken. Gebruikt u de bètablokker tegen hartfalen? Uw klachten kunnen verergeren of terugkomen. Neem contact op met uw arts als u weer dikke voeten of enkels krijgt of als u weer sneller kortademig wordt. Stop dan meteen met het gebruik en neem contact op met uw arts.
  • Bepaalde medicijnen tegen depressiviteit, namelijk citalopram, duloxetine, escitalopram, fluoxetine, fluvoxamine, paroxetine, sertraline, trazodon en venlafaxine, en bijnierschorshormonen (corticosteroïden) betamethason, budesonide, cortison, dexamethason, fludrocortison, hydrocortison, methylprednisolon, prednisolon, prednison en triamcinolon. Dit geldt alleen als u deze medicijnen inneemt of geïnjecteerd krijgt. Als u deze medicijnen gebruikt, heeft u meer kans dat de propyfenazon in de pijnstiller bijwerkingen op de maag veroorzaakt. Wees daar extra alert op en raadpleeg uw arts bij maagklachten. Meestal adviseert de arts u om ook een maagbeschermer te gebruiken, zodat u maagklachten voorkomt. Overleg met uw arts of dat bij u nodig is.
  • Lithium, een medicijn tegen manische depressiviteit. De propyfenazon in deze pijnstiller kan de bijwerkingen van lithium versterken. Gebruik deze pijnstiller daarom alleen kortdurend (dus af en toe een tablet of poeder en niet vaker dan eens in de paar weken). Een pijnstiller met alleen paracetamol kunt u wel veilig langer gebruiken. Waarschuw meteen uw arts als u last krijgt van bijwerkingen van lithium, zoals maagdarmklachten, trillen, spierzwakte, spiertrekkingen, duizeligheid, slaperigheid, sufheid, verwardheid, verminderde concentratie, moeite met lopen en spreken, en epileptische aanvallen. Zorg er bij warm weer voor dat u voldoende drinkt.
  • Methotrexaat. Dit wordt gebruikt bij ontstekingsziekten, zoals reuma of psoriasis, maar ook bij kanker. De propyfenazon in deze pijnstiller kan de bijwerkingen van methotrexaat versterken. Gebruik deze pijnstiller daarom niet. Een pijnstiller met alleen paracetamol kunt u wel veilig gebruiken.
  • Het afweeronderdrukkende medicijn ciclosporine. De combinatie kan schadelijk zijn voor de nieren. Gebruik de pijnstiller niet langer dan drie dagen achter elkaar.

Twijfelt u eraan of een van de bovenstaande wisselwerkingen voor u van belang is? Neem dan contact op met uw apotheker of arts.

Mag ik dit medicijn gebruiken als ik zwanger ben, wil worden of borstvoeding geef?

Zwangerschap
Gebruik dit medicijn NIET tijdens de tweede helft van de zwangerschap. Dit medicijn is dan schadelijk voor de baby. Het risico op aangeboren afwijkingen bij de baby is verhoogd. Ook kan het problemen geven bij de bevalling. Gebruikt u dit medicijn al? Overleg dan met uw arts. Misschien kunt u overstappen op een ander medicijn. Een medicijn dat wel veilig is tijdens de zwangerschap.

Overleg met uw arts als u dit medicijn wilt gebruiken tijdens de eerste helft van de zwangerschap of als u zwanger wilt worden. Ook dan kunt u dit medicijn beter NIET gebruiken. Bij pijnklachten tijdens de zwangerschap kunt u beter alleen paracetamol gebruiken als dit mogelijk is. Met paracetamol is meer ervaring bij gebruik tijdens de zwangerschap.

Borstvoeding
Wilt u borstvoeding geven, overleg dan met uw arts. Dit medicijn komt in de moedermelk. Het is niet bekend of dit schadelijk voor de baby is. Misschien kunt u tijdelijk overstappen op een ander medicijn. Een medicijn waarvan wel bekend is dat u het veilig kunt gebruiken.

Gebruikt u medicijnen op recept of die u zonder recept koopt? Wilt u helpen om de kennis over medicijngebruik tijdens zwangerschap en borstvoeding te vergroten? Meld dan uw ervaring bij pREGnant.

Mag ik dit medicijn gebruiken als de werking van mijn nieren of lever minder is?

Nieren

Werken uw nieren minder goed? Overleg dan met uw apotheker. Het kan zijn dat een ander medicijn geschikter is. Of dat de werking van uw nieren vaker gecontroleerd moet worden.

Dialyseert u? Overleg dan met uw apotheker. Bij dialyse kan dit medicijn meer bijwerkingen veroorzaken. Het kan zijn dat aanpassing van uw medicijngebruik nodig is.

Lever

Heeft u levercirrose? Overleg met uw arts. U mag dit medicijn NIET gebruiken. Bij levercirrose kan dit medicijn meer bijwerkingen veroorzaken. Mogelijk kunt u overstappen op een ander medicijn.

Mag ik zomaar met dit medicijn stoppen?

U kunt op elk moment in één keer met het gebruik van dit medicijn stoppen.

Gebruikt u dit medicijn echter bijna dagelijks tegen hoofdpijn? Dan kunt u juist hoofdpijn krijgen als u stopt of het minder gaat gebruiken. Dit kunt u voorkomen door geleidelijk te verminderen. Raadpleeg eventueel uw arts of apotheker.

Onder welke namen is propyfenazon, paracetamol en coffeïne verkrijgbaar?

De werkzame stof propyfenazon, paracetamol en coffeïne zit in de volgende producten:

Heb ik een recept nodig?

Propyfenazon is sinds 1951 internationaal op de markt, paracetamol sinds 1893.

De combinatie propyfenazon, paracetamol en coffeïne is zonder recept verkrijgbaar onder de merknamen Daro hoofdpijnpoeders , Para-don, Sanalgin en Saridon in tabletten en poeders.

Wilt u meer weten over de prijs en vergoeding van uw medicijn? Lees dan verder in het thema: Medicijnprijzen en vergoedingen.

Laatst bijgewerkt: 11-01-2018

Disclaimer

Deze tekst is opgesteld door het Geneesmiddel Informatie Centrum van de KNMP. Deze tekst is gebaseerd op de bijsluiter van het beschreven medicijn en op andere, wetenschappelijke bronnen. De officieel geregistreerde gegevens van dit medicijn bij het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen vindt u op: www.cbg-meb.nl . Hoewel bij het opstellen van de tekst uiterste zorgvuldigheid is betracht, is de KNMP niet aansprakelijk voor eventuele schade die zou kunnen voortvloeien uit enige onjuistheid in deze tekst.

Vind een apotheek

Wilt u meer weten, of heeft u een vraag over uw eigen situatie? Dan raden wij u aan naar uw eigen apotheek te gaan. Uw eigen apotheker is op de hoogte van uw persoonlijke omstandigheden en kan u uitgebreid begeleiden bij uw medicijngebruik. Bent u niet in de buurt van uw eigen apotheek, dan kunt u hier ook andere apotheken vinden.

Vraag het de webapotheker

Het beste advies krijgt u bij uw eigen apotheek. Daar ontvangt u de zorg en begeleiding die is afgestemd op uw persoonlijke situatie. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan kunt u een vraag stellen aan de webapotheker. Een team van apothekers beantwoordt uw vraag in principe binnen enkele werkdagen.

Vraag het de webapotheker

Meldingen over dit medicijn

11 December 2015

Geeft hoofdpijn binnen korte tijd verlichting.

10 September 2015

Ik heb paracetamol en aspirine van alle merken gebruikt. Maar alleen Saridon helpt mij. Ik heb geen klachten als ik Saridon gebruik.

22 March 2015

Chronisch dagelijks migraine: bijna alles geprobeerd: paracetamol, nsaid's, div. triptanen, maar alleen saridon geeft verlichting. Mag het alleen helaas ma...

Apotheek.nl gebruikt cookies om het surfgedrag op de website te analyseren.